Sto pedesetu obljetnicu rođenja Antuna Gustava Matoša Društvo profesora hrvatskoga
jezika obilježilo je vrijednim mrežnim izdanjem nastalim u suradnji s Osnovnom
školom Jure Kaštelana u Zagrebu koja je pokrenula međuškolski državni projekt
Matoševim tragom kreacije, Kroacije. Vrhunac projektnih aktivnosti, koje su
obuhvaćale i izradu mrežne stranice, planiran je upravo kao objava mrežne
knjige na točan datum Matoševa rođenja, a to je na Sv. Antu: 13. lipnja.
Sto pedesetu obljetnicu rođenja Antuna Gustava Matoša Društvo profesora hrvatskoga jezika obilježilo je vrijednim mrežnim izdanjem nastalim u suradnji s Osnovnom školom Jure Kaštelana u Zagrebu koja je pokrenula međuškolski državni projekt Matoševim tragom kreacije, Kroacije. Vrhunac projektnih aktivnosti, koje su obuhvaćale i izradu mrežne stranice, planiran je upravo kao objava mrežne knjige na točan datum Matoševa rođenja.
Evo kako je taj projekt popraćen u Čarobnoj fruli, digitalnom listu OŠ Jure Kaštelana:
Voditeljica projekta Matoševim tragom kreacije, Kroacije Sanja Miloloža ponosno je potvrdila vijest da je OŠ Jure Kaštelana, škola pjesničkoga imena za pjesnika, književnika, književnoga kritičara i glazbenika Antuna Gustava Matoša u suradnji s Društvom profesora hrvatskoga jezika objavila Matošev zbornik, i to točno 13. lipnja 2023. na Sv. Antu i 150. Matošev rođendan. To je vrhunac projekta planiran Školskim kurikulumom za 2022./2023. godinu za koji možemo reći da je potpuno uspio. U njemu su voditeljice aktivnosti u našoj školi bile Ines Obad, školska knjižničarka, Ana-Marija Šipoš, Lada Ledić Gnjidić, Lucija Filipović i Sanja Miloloža, dakle profesorice koje čine Aktiv “hrvatica”, zatim Dubravka Đuretek-Šuper, profesorica Likovne kulture i učiteljica informatike Martina Galović. Voditelji aktivnosti iz škola partnera bili su skladatelj himne projekta profesor Marko Jašek iz OŠ “Vladimir Deščak”, Rakitje, profesorice Sanja Bosak i Irena Pehar Miklenić iz OŠ Malešnica, Zagreb, profesorice Ina Randić Đorđević i Maja Jelusić Sučević iz OŠ Kostrena, Kostrena, profesorica Linda Šimunović-Nakić iz OŠ Horvati, Zagreb i Monika Haraminčić iz OŠ Antuna Gustava Matoša, Zagreb kojoj se priključila kolegica iz Aktiva Marija Đerek.
Knjiga ima vrlo raznovrsne sadržaje kojima su autori učenici i njihovi voditelji, a uključeno je u njezinu izradu mnogo škola. Naime, projektu su se priključile sa svojim učenicima profesorice Marijana Ćorluka iz Katoličke gimnazije s pravom javnosti, Požega, Ljerka Iharoš iz Opće gimnazije Srednje škole Glina, Sanja Tomazinić Krotin iz Industrijsko-obrtničke škole Sisak, Ivana Đaković i Irena Lacković iz Osnovne škole Nikole Hribara, Velika Gorica, Martina Tunuković iz Osnovne škole Ljubo Babić, Jastrebarsko, Ljiljana Hess iz Srednje škole Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod i Divna Šušić iz Osnovne škole Mejaši, Split.
Spomenimo samo neke od uradaka: mrežna stranica projekta, notni zapis himne projekta i videozapisi u kojem učenici pjevaju himnu i u kojem sam profesor Jašek pjeva himnu, zatim filmovi, videozapisi, portreti, izvješće sa zanimljivih radionica i dekompozicije (Čitkamo Matoša), blackout poezija, digitalni kvizovi, igre asocijacija, plakati, scenski recitali, tipografije, radijska emisija, stihovi, fotografije, pa čak i torte i kolači!
Logo projekta izradila je akademska kiparica Ana Maria Maravić.
Članak na službenoj stranici projekta možete pročitati ovdje, a kako izgleda krajnji proizvod našega projekta možete pogledati ovdje.
Zbornik se nalazi u našoj rubrici E-knjige te u istoimenoj rubrici na portalu Društva profesora hrvatskoga jezika. Zavirite u knjigu, sigurno će vam biti zanimljivo.
Članku u izvornome obliku možete pristupiti ovdje.
A kad govorimo o Matoševoj velikoj obljetnici, treba svakako spomenuti i literarno-likovni natječaj koji je raspisala Osnovna škola Antuna Gustava Matoša u Zagrebu, o čemu možete više doznati ovdje ili na službenoj stranici projekta Matoševim tragom kreacije, Kroacije, te vrlo zanimljiv Okrugli stol s dr. sc. Dubravkom Oraić-Tolić čija su Čitanja Matoša neizostavna lektira pravih gustloljubaca.
Marko Jašek, prof., savjetnik i Sanja Miloloža, prof., izvrstan savjetnik i za Matoša su, kao i za Zagorku, napisali pjesmu, a ona je i himna projekta koju možete čuti ovdje.
Matoševu zborniku Sanja Miloloža, Marko Jašek et al., Matoševim tragom kreacije, Kroacije možete pristupiti izravno ovdje ili možete posjetiti našu rubriku E-knjige i ondje pronaći naše najnovije izdanje. 10. knjigu iz mrežnoga niza OBLJETNICE posvećenu Antunu Gustavu Matošu.
Prenosi i piše Sanja Miloloža, foto: SM