Živo obilježavanje velikoga jubileja Hrvatskoga Andersena u Slavonskome Brodu,
Ogulinu, Zagrebu, u mnogim školama diljem Hrvatske pokazuje da Priče iz davnine,
Čudnovate zgode šegrta Hlapića i ostala djela velike hrvatske književnice
rođene u Ogulinu, s djetinjstvom i mladenaštvom provedenim u Zagrebu
i životom provedenim u Slavonskom Brodu – ni u novom mileniju ne prestaju
živjeti: dapače, različite interpretacije Ivaninih djela stalno dobivaju nove oblike
koji nadrastaju sam okvir književnoumjetničkoga stvaralaštva i otvara se
korelacijski okvir za umjetničku multimedijalnost u kojoj se isprepliću
riječi s glazbom, slikom, volumenom, igranim i animiranim filmom, videoigrom…
Živo obilježavanje velikoga jubileja Hrvatskoga Andersena u Slavonskome Brodu, Ogulinu, Zagrebu, u mnogim hrvatskim školama pokazuje da Hlapić, Priče iz davnine i ostala djela velike hrvatske književnice rođene u Ogulinu, s djetinjstvom i mladenaštvom provedenim u Zagrebu i životom provedenim u Slavonskom Brodu – ne prestaju kreativno živjeti i u novom mileniju. Upravo se tim novomilenijskim imenom okitio Međunarodni znanstveni skup koji se upravo održava na Sveučilištu u Slavonskom Brodu: Ivana Brlić-Mažuranić u novom mileniju.
IVANA BRLIĆ-MAŽURANIĆ U NOVOM MILENIJU
18. – 20. travnja 2024.
Ivana Brlić-Mažuranić međunarodno je poznata spisateljica za djecu, glasovita pripovjedačica, prva žena dopisna članica tadašnje Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti i jedna od najprevođenijih hrvatskih književnica. Autorica je od 1892. do 1935. godine živjela u Slavonskom Brodu u kojem je napisala svoja najvažnija književna djela, a svoje iskustvo i doživljaj grada i okolice prenijela u ostvaraje svojih tekstova.
Kako bi se primjereno proslavio autoričin doprinos kulturnoj i književnoj slici Slavonskog Broda, kao i hrvatskoj i svjetskoj dječjoj književnosti, pozivaju se znanstvenici i stručnjaci iz područja humanističkih, društvenih i drugih znanstvenih disciplina na znanstveni skup na kojemu će svojim izlaganjima potaknuti suvremena pitanja i nove znanstvene pristupe životu i stvaralaštvu ugledne književnice te tako uveličati njezin jubilarni, 150. rođendan.
Na Skupu su dobrodošla izlaganja koja su rezultat istraživanja ne samo života i djela Ivane Brlić-Mažuranić, nego i sva druga područja koja se dotiču čuvene spisateljice.
Naš suradnik kolega Tomislav Hrebak sudjeluje na tom skupu i čekamo njegov izvještaj.
Društvo profesora hrvatskoga jezika uskoro objavljuje najavljeni zbornik
Iskrice mašte posvećen 150. obljetnici rođenja Ivane Brlić-Mažuranić
Rekosmo da ni u novom mileniju Ivanina djela ne prestaju živjeti: dapače, njihove različite interpretacije stalno dobivaju nove oblike
koji nadrastaju sam okvir književnoumjetničkoga stvaralaštva i otvara se korelacijski okvir za umjetničku multimedijalnost u kojoj se isprepliću
riječi s glazbom, slikom, volumenom, igranim i animiranim filmom, videoigrom… Zato u sklopu obilježavanja Ivanina jubileja DPHJ objavljuje 13. knjigu u nizu Obljetnice pod naslovom Iskrice mašte koja će vam to posvjedočiti, a uskoro će biti dostupna u rubrici e-knjige na našoj stranici. Autori su Sanja Miloloža, Katarina Pučar, Sanja Bosak, Tomislav Hrebak i Marko Jašek, recenzentice Linda Šimunović-Nakić i Lada Ledić, a stručni suradnici Vinka Mortigjija Anušić, Tomislav Tomić, Melita Horvatek Forjan, Slavica Krmpotić Kovač, Mirjana Jozić i Anita Poslon.
Dotad, pregledajte stranicu U svijetu bajki, a pozivam vas i da pogledate i poslušate novi glazbeni spot grupe Liliems i pjesmu Vrtlog (Potjeh) koji su 18. travnja, točno na 150. rođendan Ivane Brlić-Mažuranić, predstavljeni u KGZ Knjižnici Voltino na nagradnome Memorijalu Aorta neba 2024. za učenike ŠPUD-a Zagreb. Mladi umjetnici te najstarije hrvatske umjetničke škole svoje su radove ove godine stvarali na temelju priče Kako je Potjeh tražio istinu i zvučnoga zapisa pjesme Vrtlog.
Za kraj, prenosimo obavijest o puštanju u promet novih jubilarnih kovanica u ograničenoj ediciji od 150 komada: zlatnik Ivane Brlić-Mažuranić u vrijednosti od 100 eura te srebrnjak nominalne vrijednosti 4 eura.
Sanja Miloloža, foto naslovnice zbornika: SM